
Nyheter
Nylig ble standarden for risikobasert vedlikeholdsstyring på norsk sokkel revidert. Rickard Dalman i Proactima og Cecilie Skiple i Standard Norge har ledet prosjektet.
Standarder skal opp for revidering hvert femte år. Z-008-standarden fra 2017 ble tatt opp til revidering og nylig publisert av Standard Norge, med flere forbedringer.
— Den nye versjonen gir blant annet et tydeligere skille på hva som er vedlikehold og hva som er teknisk sikkerhet, innleder Dalman.
På et olje- og gassanlegg kan det være et 100 000-talls objekter som må vedlikeholdes. Z-008-standarden hjelper operatørene å prioritere og systematisere vedlikeholdet, slik at objektene med størst risiko for skader, miljøutslipp eller tilsvarende prioriteres først.
Dalman sammenlikner det med vedlikehold av en bil.
— Z-008-standarden er oljeplattformens svar på serviceheftet som ofte ligger i hanskerommet på bilen din, bare at den inneholder standardisering i hvordan en skal velge og prioriterte vedlikeholdsoppgaver. Det er ikke så farlig dersom dørhåndtaket på bakdøren går i stykker, men hvis registerreimen ryker, har du en utfordring.
Standarden bidrar til å forstå hva som er viktig, slik at det ikke legges ressurser på feil sted.
Rickard er konsulent i Proactima og spesialiserer seg på vedlikeholdsstyring på norsk sokkel. Han var dermed et naturlig valg som revisjonsleder for teamet som ble satt til å arbeide med standarden.
— Gruppen som har arbeidet med revisjonen har vært enestående. Sammensettingen har vært representativ for hele bransjen, fra oljeselskap til konsulenter, myndigheter og forskningsmiljøer. Sammen har vi hatt svært nyttige diskusjoner som har vært avgjørende for å revidere standarden til nivået den nå holder, sier Dalman.
Han har arbeidet tett sammen med Cecilie Skiple, som er prosjektleder i Standard Norge. Hun roser Dalmans innsats som revisjonsleder, og understreker at prosessen har vært svært strømlinjeformet.
— Rickard kan bransjen, mens vi i Standard Norge har det overordnede ansvaret for dokumentet. Det er vårt ansvar å sørge for at standarden utformes etter gjeldende direktiver, og vi fungerer i stor grad som støtte for Rickard og revisjonsgruppen, forteller Skiple.
Skiple har sørget for at standarden har gjennomgått alle delene av prosessen – som å legges ut på høring, sammenstille kommentarer fra bransjen – og klargjøre dokumentet for publikasjon.
— Miljøaspektet er kommet inn i alle standarder nå, og er noe som legges mer vekt på nå enn før. I Z-008 har vi tatt inn en appendix om miljøpåvirkning – riktig vedlikehold er en av nøkkelen for å unngå å slippe ut klimagasser fra rør eller annet.
Z-008:2024 er tilgjengelig i Standard Norge sin nettbutikk.
Vil du høre mer om revisjonen? Ta kontakt med Rickard Dalman!
Kontaktperson
Siste nytt
Nyheter
Nytt e-læringskurs: Barrierestyring i petroleumsindustrien
Nyheter
Har laget Havtils tre mest leste rapporter
Arrangementer
Trusselbildet, risikostyring og bærekraft i kraftbransjen
Kraft og fornybar
Slik lyktes Arva med sammenslåing av driftssentraler
Arrangementer
Hovedsponsor for ESREL 2025